Renklerin Dili

Geçtiğimiz günlerde, renkler ve ifade ettikleri anlamlardan bahseden bir yazı okudum. Bir kitaptan alıntılanarak yazılan bu yazıda, hoşumuza giden renklerin yaşam tarzımızı ve psikolojimizi ifade ettiği yazıyordu. Bakalım sizler için seçtiğim temel renklerin anlamları nelermiş? Buyurun psikolojinizi anlamaya..

Mavi: Sakinliği, sükuneti, üretkenliği temsil eder. Bu renk insana rahatlık, huzur verir ve sakinleştirir. Ayrıca duyarlılık, olumlu düşünceler ve ilerleme arzusunu ifade eder. Ciddiyet ve bağlılık belirtir, mantıklı düşünülenlerin rengidir. Maviler, özgürlüklerine düşkündürler.

Kırmızı: En dinamik ve kuvvetli renktir. Canlılık, girişkenlik, dışa dönüklülük, irade, hırs ve olumluluk anlamına gelir. Heyecanı ve enerjiyi ifade eden bir renktir. Dinamik ve neşeli kişilerin rengidir.

Sarı: Güneşin rengidir. Zihinsel parlaklığı, iyimserliği, sevgi ve merhameti ifade eder. Sinir sisteminin düzenli yönetimini, zihnin açıklığını ve dikkatin artmasını sağlar. Akıllı ve zeki kişiliklerin rengidir.

Yeşil: Doğanın rengidir. Sakinleştirici, huzur verici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Yaratıcılığın, uyumun, güvenin ve duyarlılığın rengidir. Bunların dışında sıcakkanlılığı ve sakinliği simgeler.

Turuncu: Heyecanın rengidir turuncu. İnsanlardaki sosyalleşme duygularını harekete geçirir. Enerjik, coşkulu, cana yakın, girişken, sosyal ve cesur kişilerin rengi olarak tabir edilir.

Mor: Asaletin, gizemin, lüks ve zenginliğin simgesidir. Özgürlüğü ve farklılığı da ifade eder. Bazen nevrotik duygular içindeki insanların tercih ettiği bir renk de olabilir.

Pembe: Şeffaf, uyum, yumuşaklık, sevgi, saflık ve sevimliliğin rengidir. Sıcak ve samimi karakterlerin rengidir. Pembenin bir tonu olan fuşya ise, sıcaklık, coşku ve heyecan rengidir.

Siyah: Gücü, görkemi, tutkuyu, ağırbaşlılığı, resmiliği simgeler. Karamsarlığı da çağrıştırır. Ciddi karakterlerin rengidir.

Beyaz: Saflığın, temizliğin, doğruluğun, açıklığın, istikrarın ve sürekliliğin simgesidir. Dürüstlük imajı verir. Asilliği ifade eder.

Bildiğiniz üzere benim rengim mor, yaşam alanlarımda olmazsa olmaz bir renk olduğundan bahsetmiştim. Mor rengin anlamındaki ilk kısmın beni anlattığını söyleyebilirim, özellikle özgürlük ve farklılık ifadelerinin. Ama yanlış anlaşılmak istemem, nevrotik bir insan değilim. Tanımdaki “bazen” ibaresi beni kurtaran sözcük oldu sanırım. İstisnalar olabilir tabi ki, onlardan biri de benim :) En sevdiğim ikinci renk ise turuncu. Çocukken odamın mobilyalarının turuncu olması için ebeveynlerime baskı yaptığımı çok iyi hatırlıyorum :) enerjik, cana yakın ve sosyal bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Renkler doğruyu söyleyebiliyormuş gerçekten de ;)

Bu renkler ve ifadeleri, yaratıcı düşünme tekniklerinden biri olan “Altı Şapkalı Düşünme Tekniği”ndeki şapkaları, renkleri ve anlamlarını hatırlattı bana. Şirketlerdeki yaratıcılık toplantılarında başarıyla uygulandığında şaşırtıcı sonuçlar sağlayan bu tekniği bir ara yazmalıyım.

Gökkuşağının tüm renklerini barındırdığımız günler dileğiyle,

Hoşçakalın..

Reklamlar
Bu yazı Hayatın Getirdikleri içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Renklerin Dili

  1. Gökhan Yılmaz dedi ki:

    Benim rengim mavi….Buna benzer bir yazı yanılmıyorsam Nurten Nayır hanımefendiden gelmişti…

    Sevgi ve saygılar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s