Gençlig Vakfı

Merhabalar,

Geçtiğimiz hafta çalışma arkadaşım Miray aracılığıyla Hürriyet İK’da bir haber gördüm. Genç Liderliği ve Girişimciliği Destekleme (Gençlig) Vakfı diye bir vakıf varmış ve her hafta eğitimler gerçekleştiriyormuş. Ben de, tabi ki kaçırmadım ve 25 Temmuz 2012’deki eğitime katıldım.

Öncelikle bu çok faydalı etkinliği düzenleyen Gençlig Vakfı’nı biraz tanıtmak istiyorum. Gençlig Vakfı, üniversite mezunu gençlerde liderlik ve girişimcilik ruhunu ortaya çıkarmak, onları cesaretlendirmek ve iş hayatına hazırlamak için çeşitli etkinlikler düzenlemek üzere, 2010 yılından beri Amrop International desteğiyle varlığını sürdürüyor. Bu kapsamda iş arama sürecinde olan bireyler ile profesyonelleri buluşturuyor. Bence çok da iyi yapıyor. Öğrendim ki birden fazla eğitime katılma imkanımız oluyormuş, ben yine katılacağım ve herkese tavsiye etmeye devam edeceğim. Kurumsal, işin ciddiyetinin farkında olan ve insana değer veren samimi bir ortamda, yeni insanlarla tanışmak, kariyerinize yön vermek, cesaretlenmek, istediğiniz konuda bilgilenmek, mentorlük hizmeti almak istiyorsanız bence mutlaka www.genclig.org’u ziyaret etmeli, eğitimleri takip etmelisiniz.

Biraz da eğitimden izlenimlerimi paylaşayım. Yaklaşık 15 kişilik interaktif bir eğitimdi, eğitmen/rol model ise, gençlerin idolü “yenişimci” Ömer Ekinci idi. Dünya tatlısı bir insan olan Ömer Bey’i, İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesinden sonra ikinci defa dinleme şansına sahip oldum. Tam 4 saat hiç yorulmadan anlattı, genç yaşına rağmen anlatacak o kadar çok şeyi var ki ağzından çıkan her kelimenin içi dopdolu. Açıkçası bedava bir terapi oldu benim için :) tabiri caizse gaza gelmiş bir şekilde çıktım eğitimden. Anlattığı başarı hikayeleri,  söylediği cesaret verici sözler, izlettiği çarpıcı videolar, verdiği müthiş örnekler o kadar hayatın içindendi ki, etkilenmemek elde değil. Kendi hayat hikayesinden, Abdurrahim Albayrak (Altur) örneğine, sağır kurbağa hikayesinden, Les Brown videosuna ve diğer motive edici sözlere kadar, o kadar zengin bir içerikti ki dolu dolu bir 4 saat geçirdik. Eğitimden küçük notlar:

 • Hedef koy! Büyük bir hedefi parçalara ayır ki ulaşmak kolay olsun.
 • Sorunları aş! Hayıflanmak yerine çabala.
 • Öncelikle kendi sorunların için çözüm bul! Arkadaşını, akrabanı ikinci plana at, bir kere olsun.
 • Hayal kur! Ne kadar ulaşılmaz olursa olsun; yaz, çiz, inan, adımla, ulaş.
 • Fark yarat! Bu dünyaya bir iz bırak, insanlara anlatacak bir hikayen olsun.
 • Sosyal medyayı aktif kullan! Twitter, facebook, linkedin, blog vsvs.. Networkunu genişlet.

Ömer Bey, hayata bakış açımı değiştiren yegane kitap olan Simyacı’daki en etkileyici söz ile bitirdi eğitimini: “Eğer bir insan bir şeyin olmasını gerçekten isterse, tabiattaki her şey onun gerçekleşmesine yardım eder.” Ömer Ekinci hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve yazdığı keyifli yazıları takip etmek için www.omerekinci.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Bu güzel etkinliği düzenleyenlere teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Başta, eğitim boyunca katılımcılarla sıcak ve samimi ilişkiler kuran, hizmette sınır tanımayan, hepimizle tek tek ilgilenen proje koordinatörü Deniz Ulaş’a; eğitim sonunda yüzümde kocaman bir tebessüm bırakan, hayata bakışımı değiştiren, harekete geçmemi sağlayan rol modelimiz Ömer Ekinci’ye, katılımcı arkadaşlarıma ve eğitimde emeği geçen diğer herkese sonsuz teşekkürler..

Hoşçakalın..

Reklamlar
Bu yazı İK içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Gençlig Vakfı

 1. deniz Ulaş dedi ki:

  Cansu’cuğum yazını yeni okudum, bayıldım.. çok çok teşekkür ederim. Ne mutlu bize ki senin gibi arkadaşlara ulaşabilmişiz..

  • cnserdgn dedi ki:

   Deniz Hanım güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Bu yazımda Gençlig Vakfı ve eğitim ile ilgili gerçekleri yazdım, asıl ben teşekkür ederim beni bilgilendirdiğiniz, cesaretlendirdiğiniz ve hatta yeni işime geçmem için şans getirdiğiniz için :) iyi ki tanışmışız. En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle,

 2. Gökhan Yılmaz dedi ki:

  Cansu hanım Gençlik Vakfı hakkındaki detaylı bilgilendirme için teşekkür ederiz.
  İstanbul’da yaşayanlar için söylüyorum :) bu tür etkinlik ve eğitici faaliyetler asla kaçırılmamalı diye düşünüyorum.İstanbul dışında yaşayan biri olarak her zaman kıskanmışımdır…

  Ömer Ekinci’yi Sosyal medya aracılığı ile İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesindeki sunumuyla tanıdım.Gayet başarılı ve etkileyici görüşleri var..
  Kutlarım seni ki ikinci kez canlı olarak dinleme fırsatı bulmuşsun…

  Paylaşım için teşekkür ederim…

  Sevgi ve saygılarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s