Kurumsal Giyinmenin Gücü

Herkese Selamlar,

“Her aya bir yazı” hedefimi 2 aydır tutturamadığımın farkındayım. Kendime kızmış olsam da, 2 aylık molamı telafi edeceğime inandığımı belirterek yeni yazıma başlıyorum.

Kariyer.net’in aylık İnsan Kaynakları ve İş Dünyası Dergisi’ni severek takip ediyorum. Önceleri dijital ortamda takip ettiğim bu dergi, şirket olarak kariyer.net portaliyle anlaşmamızdan sonra her ay ofisimize gelmeye başladı. Kitap, dergi ve gazete gibi bilgi kaynaklarını elime alıp okumaktan zevk aldığım için ofiste bu işe en çok ben sevindim :)

Kariyer.net dergisinde bu ay yine birbirinden keyifli konular ve röportajlar var. Fakat ben bugün size lafı uzatmayıp hoşuma giden kısa bir araştırmadan bahsedeceğim. Araştırmanın konusu; “Takım Elbise Güçlü Hissettiriyor”. Yapılan bu araştırma, resmi giyinmenin sadece dışarıdan görenleri etkilemediğini, bizzat kişinin hisleri üzerinde de önemli etkileri olduğunu ortaya çıkarmış. Söz konusu araştırmaya katılanların çoğu, takım elbise giydiklerinde kendilerine güvenlerinin arttığını, bu sayede fark edilerek iş süreçlerinde eyleme geçmek için daha avantajlı olduklarını ve daha fazla ciddiye alındıklarını belirtmişler. Uzmanlar da bu araştırmayı destekler nitelikte, resmi kıyafetlerin insanı kuvvetli ve yetkili hissettirdiğini hatta dünyaya bakış açısında bile değişiklik yarattığını söylüyorlar. Motivasyonu ve mutluluğu artırması da cabası.

Bence de, kıyafetler ve duygular arasında bir geribildirim döngüsü olduğu aşikâr.

Aslında bu araştırmanın doğruluğunu kendi üzerimizde kanıtlayabiliriz. Neden önemli toplantılara ya da satış görüşmelerine takım elbise giyeriz? Sadece prestij ve karşımızdakini etkilemek için mi, yoksa aynı zamanda kendimizi güçlü hissetmek için mi? Ve bir düşünün, iş hayatına yeni atılmış veya şirket içerisinde kendisini göstermeye çalışan bir kişi neden resmi giyinmeye özen gösterir? Siz de takım elbise giydiğinizde omuzlarınızın daha dik ve adımlarınızın daha sağlam olduğunu fark ediyor musunuz?

Biz İK’cıların insanlara psikolojik açıdan yaklaştığımızı sanırım bu araştırma da göstermiş oluyor; bizler boşuna “iş görüşmelerinde takım elbise giyin” demiyoruz :) takım elbise İK’cıyı etkilemenizin öncesinde kendinize olan güveni de artıracaktır.

Her gün olmasa bile, özgüvene, güce ya da motivasyona ihtiyacınız olduğunda mutlaka resmi kıyafet tercih edin. Faydasını göreceğinize eminim..

Resmi kıyafetlerin dolabınızdan, özgüven ve gücün hayatınızdan eksik olmaması dileğimle,

Not: Bugün ülkemiz için kritik bir gün. Aydınlık ve yaşanılası bir Türkiye için seçim sonuçlarının iyi ve hayırlı olmasını diliyorum.

Sevgiler..

Reklamlar
Bu yazı İK içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s